Language:
ارتباط با ما منابع اطلاعاتی اخبار و رویدادها برنامه ها درباره طرح

طــرح ملــی عــزم ملــی

همکاری دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی گرگان و طرح کلان ملّی با بزرگترین برنامه تحقیقاتی دانشگاه-محور در زمینه آب در دنیا

"آینده آب در سطح جهان (GWF): راه‌حل‌هایی برای تهدیدهای آبی در عصر تغییرات جهانی" یک برنامه تحقیقاتی به رهبری  دانشگاه ساسکاچوان کانادا و همکاری 156 سازمان دولتی و غیردولتی و دانشگاه و مؤسسه تحقیقاتی و صنعتی از نقاط مختلف جهان است. با اعتباری بیش از 140 میلیون دلار، GWF بزرگترین برنامه تحقیقاتی دانشگاه-محور در زمینه آب در دنیا محسوب می‌شود. هدف اصلی این پروژه هفت ساله، آماده‌‌سازی جوامع، دولت‌ها و صنایع کانادا و سایر مناطق جهان برای مدیریت تهدیدهای روز افزون مرتبط با آب است. در واقع این پروژه در صدد توسعه روش‌های پیش‌بینی و تخفیف تهدیدهای آبی همانند سیل‌های ویرانگر، خشکسالی‌ها و آلودگی آب که خود متأثر از تغییر اقلیم و توسعه اقتصادی هستند، می‌باشد.

رویکرد GWF به‌منظور ارائه ابزارهای راهبردی برای مدیریت آب در آینده، از سه رکن اصلی تشکیل می‌شود: 1- تشخیص و پیش‌بینی تغییرات، 2- توسعه پایگاه داده‌ای و سیستم‌های پشتیبان تصمیم و3- طراحی راه‌حل‌های ذی‌نفعان. توسعه فناوری‌های نوین پایش و پیش‌بینی، مدل‌های شبیه‌سازی و سایر ابزارهای پشتیبان تصمیم‌گیری از محورهای اصلی این پروژه است. 

شبکه تحقیقاتی GWF، 18 دانشگاه کانادا، 19 سازمان دولتی، 15 سازمان غیر دولتی، 39 مؤسسه صنعتی و 45 مؤسسه تحقیقاتی بین‌المللی از جمله دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان در ایران (مجری محوری طرح کلان ملی مدیریت حوز ه های آبخیز) را شامل می‌شود.