اولین جلسه کارگروه «سیل، خشکسالی و مخاطرات طبیعی» در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد – طرح کلان ملی مدیریت جامع حوزه های آبخیر کشور
فهرست بستن

اولین جلسه کارگروه «سیل، خشکسالی و مخاطرات طبیعی» در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد

اولین جلسه کارگروه سیل، خشکسالی و مخاطرات طبیعی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان در سال ۱۳۹۸، با حضور دکتر نجفی نژاد رئیس دانشگاه، جمعی از اعضای هیات‌علمی گروه‎های مختلف آموزشی این دانشگاه و تعدادی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی رشته­های مختلف در سالن اندیشه تشکیل شد.

در این نشست، ابتدا دکتر ماهینی عضو هیأت علمی گروه محیط زیست به موضوع برنامه آمایش سرزمین و مدیریت سیل اشاره کرد و گفت: با رعایت اصول آمایش سرزمین می‌توان از خسارات سیل پیشگیری کرد.

سپس دکتر شتائی جویباری عضو هیأت علمی گروه علوم جنگل درباره آسیب‌شناسی پدیده سیل جاری در استان گلستان سخنانی گفت.

ایشان با ارائه تصاویر ماهواره‌ای در زمان وقوع سیل، تصاویری از وضعیت مورفولوژی بستر گرگان‌رود که نشان‌دهنده کاهش ظرفیت عبور کانال رودخانه بود را ارائه کرد و به تشریح علت‌های اصلی وقوع سیل از جمله بالا بودن حجم و شدت بارش، ظرفیت پایین حجم خالی مخازن سدها، ریزش، رانش و حد روانی بسیار زیاد خاک، لایروبی نکردن و عدم رعایت حریم رودخانه ها، نبود مدیریت واحد و منسجم اشاره کرد.

در ادامه دکتر اونق عضو هیأت علمی پیشکسوت دانشکده مرتع و آبخیزداری با ارائه‌ای تحت عنوان بازخوانی وقوع سیل بزرگ و سراسری گلستان، سه موضوع کلیدی، بازخوانی و رمزگشایی وقوع سیل بزرگ و خسارت بار، نیمرخ روندیابی موج سیل از سرچشمه تا دریا و تئوری‌های جدید تحلیل و تبیین کاتاستروف‌های محیطی را توضیح داد.

سپس دکتر مفتاح هلقی عضو هیأت علمی گروه مهندسی آب در ارائه خود به مباحثی از جمله هدر رفت و ارزش گذاری خاک حوزه‌های آبخیز، اهمیت حفاظت خاک و آبخیزداری و لایروبی علمی و فنی بستر رودخانه‌ها پرداخت.

دکتر حسینعلی‌زاده عضو هیأت علمی گروه آبخیزداری نیز در سخنانی گزارشی از حضور خود در حین سیل و همراه با گروه های تخصصی برای تعیین مناطق مناسب برای هدایت و خروج سیل را بیان کرد و به مواردی همچون نبود بانک اطلاعات در بحران اشاره کرد.

در ادامه، اعضای هیات‌علمی و تعدادی از دانشجویان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، دیدگاه‌ها و نظرات خود را بیان کردند.

در انتها دکتر نجفی‌نژاد رییس دانشگاه و عضو هیأت علمی گروه آبخیزداری طی ارائه‌ای به مواردی از جمله آمار خسارت‎های سیل گذشته به بیان تجربیات برخی کشورها در مدیریت ریسک سیل پرداخت.

توجه جدی به توصیه‌های علمی مراکز علمی، توجه به آمایش سرزمین، تدوین طرح جامع گرگان‌روز و توجه جدی‌تر به موضوع پیشگیری از جمله مواردی بود که ایشان به آنها‌ تاکید کردند.

شایان ذکر است: دکتر سعدالدین دبیر کارگروه سیل، خشکسالی و مخاطرات طبیعی دانشگاه، مباحث مطرح شده را جمع‌بندی و برنامه کار جلسه آتی را اعلام نمود. همچنین مقرر شد این کارگروه برنامه‌ریزی لازم برای برگزاری نشست تخصصی آسیب‌شناسی سیل گلستان را با حضور سایر دستگاه‌های اجرایی فراهم کند.